klimatizace
Čím dál více domácností se rozhoduje investovat do klimatizačního zařízení. Zákazníci často uvádí, že mají pocit, že zatímco léta jsou čím dál parnější, zimy jsou mírné a kruté mrazy, které dřív byly poměrně běžné, jsou dnes spíše výjimkou. Klimatizace se proto jeví jako ideální volba. Jsou tiché a díky dálkovému ovládání je manipulace s nimi hračka.
Komfort i úspora financí
Zatímco zimě se člověk vyhne poměrně snadno a stačí si obléknout teplý svetr nebo zalézt pod deku s horkým čajem, před horkem se schovat většinou nejde. Za teplých letních dnů, kdy doma teplota často přesáhne 30 stupňů, se kvůli únavě funguje jen těžko, s námahou, a většina činností je vyčerpávající. Klimatizace teplotu regulují efektivně a často jsou schopny svou nízkou energetickou spotřebou zajistit tak úsporný provoz, že jsou výsledné měsíční náklady téměř zanedbatelné. Je to pohodlnější a šetrnější k našemu zdraví – přidaná hodnota je tak mnohonásobně vyšší, než je cena provozu.
Ať už je třeba místnost rychle ochladit či ohřát, není to problém. Tempo, s jakým to klimatizace zvládne oproti tradičním způsobům, jako je např. ventilátor či radiátor, je nesrovnatelné. Požadovanou teplotu pak často stačí udržovat jen pomocí úsporného řežimu s malou spotřebou energie. Teplota na teploměru se v některých dnech může zdát na míle vzdálená teplotě pocitové. Většinou za to může kolísání vlhkosti vzduchu – i s tímto si klimatizace poradí, protože vlhkost dokáže regulovat. Snížení vlhkosti v místnosti přitom vychází levněji než regulace teploty.
Chladí i topí
Moderní klimatizace zvládnou nejen ochlazování vzduchu, ale také vytápění. Představují tak efektivní a ekologické řešení pro jakékoliv počasí a všechna roční období.
Kromě toho má klimatizace také filtr, který čistí vzduch, což je prospěšné zejména pro alergiky
a osoby s astmatem. Je možné také nastavit vlhkost vzduchu, což pomáhá předcházet vzniku plísní a dalším problémům spojeným s vysokou vlhkostí v domě.
Lidé se často ptají
Jaké jsou typy klimatizací?
Existuje mnoho typů klimatizací. Mezi ty základní patří nástěnná klimatizace, okenní klimatizace a mobilní klimatizace.
Nástěnná klimatizace je nejpohodlnější a nejúčinnější, ale vyžaduje propojovací potrubí, kterým se propojí venkovní jednotka s vnitřními jednotkami. Venkovní jednotky chladí či ohřívají vzduch, vnitřní tento vzduch pouští do místnosti. Vhodné jsou jak pro celý rodinný dům, tak pro velké místnosti.
Okenní klimatizace se instalují do okenního rámu, případně rovnou na zeď, do které je udělán otvor pro přívod a odvod vzduchu. Výhodou je, že není třeba zajišťovat propojovací potrubí. Dá se s nimi topit, bývají tišší než mobilní klimatizace a výkon postačí na regulaci teploty v menších až středně velkých bytech.
Mobilní klimatizace je nejjednodušší řešení. Nevyžaduje žádnou montáž a je přenosná. Nevýhodou bývá nižší výkon, vyšší hlučnost a zajištění odvodu horkého vzduchu – nejčastěji skrze hadici, která se nasadí do pootevřeného okna. Jde o ideální volbu do menších prostor, pronajatých bytů či historických budov.
Jak je to s náklady a za jak dlouho se mi investice vrátí?
S novějšími klimatizacemi, které jsou oproti starším zařízením mnohem úspornější, výrazně klesají energetické náklady. Klimatizace umožňují také vytápění a ve spoustě případech mohou být méně nákladné než tradiční vytápění pomocí radiátorů. Ty nejúspornější klimatizace jsou schopny snížit svou spotřebu až na 0,15 kWh, což prakticky znamená 24/7 chlazení či vytápění za pár jednotek až desítek korun za den.
Klimatizace se dají pořídit od 5 000 do částek nad 100 000 Kč. Zařízení do bytu či menších rodinných domů se bude pohybovat v rozmezí 40 000 – 70 000 Kč.
Jak šetřit energii při používání klimatizace?
Spotřebu energie lze snižovat několika způsoby. Je důležité důkladně se seznámit s přístrojem, co doma máte, a prozkoumat veškeré jeho funkce – klimatizaci si poté naprogramujte tak, aby přesně vyhovovala vašim potřebám. Příkladem je nastavení vnitřního ventilátoru – ten by měl vždycky pracovat na co nejvyšší výkon, aby chlazený vzduch efektivně rozproudil po celé místnosti a zabránil tomu, aby se chlad zdržoval jen v blízkosti přístroje. Dále je vhodné, aby klimatizace pracovala ten tehdy, když jste v místnosti, a zbytečně neběžela, když v místnosti nikdo není. Na spánek případně zapínejte noční režim, který bývá úspornější.
Nastavte správnou teplotu. Rozdíl mezi teplotou venku a klimatizovanou místností by neměl být příliš výrazný. Obecně se uvádí, že by se při ochlazování neměla překračovat rozdíl 7 stupňů Celsia. Snížíte tak spotřebu a vyhnete se nachlazení.
Nezapomeňte na pravidelný servis. Čištění filtrů, kterými vzduch prochází, se po čase zanesou prachem, pylem a dalšími nečistotami z ovzduší. Nezanesené filtry pracují efektivněji a snižují spotřebu klimatizace.
V neposlední řadě jde o volbu správné klimatizace. Výrobců je celá řada a jejich přístroje se vyznačují různými vlastnostmi. Výkon volte podle velikosti prostoru, ve kterém budete teplotu regulovat. Co se týče energetické náročnosti, z dlouhodobého hlediska se vyplatí investovat o něco víc peněz za ty, co mají alespoň štítek A.
Jak silnou klimatizaci potřebuji?
Výběr výkonu závisí na velikosti místnosti, kterou chcete chladit či vytápět. Obecně platí, že pro malé místnosti s plochou do 20 m2 bude stačit klimatizační jednotka s výkonem do 2 kW. Pro místnosti s plochou 20-35 m2 bude vyžadovat klimatizační jednotku s výkonem 2-3 kW a pro větší místnosti nad 35 m2 budete potřebovat klimatizační jednotku s výkonem 3 kW a více.
Potřebujete poradit?
Jsme připraveni pomoci!
Domluvme se telefonicky, e-mailem, nebo si sjednejme schůzku. Rádi Vám pomůžeme udělat tu správnou volbu!
+420 603 153 006
Dobronická 1257, Praha-Kunratice, 148 00 Praha